אסיפת בחירות במג’ד אל כרום

אסיפת בחירות במג’ד אל כרום – שינוי בהתהוות

מאת ריצ’ארד מילקי

בהמשך לבלוג קודם על המצב העגום של איכות הסביבה בגליל, בין החגים השתתפתי באסיפת בחירות במג’ד אל כרום שאורגן על ידי אל עמל “התקוה”, פורום אזרחים למען שינוי בתחום איכות הסביבה בכפרים. לי יש עניין בתוצאות הבחירות בכפר זה. המזבלות הפיראטיות שנמצאות מסביב לכפר מדי פעם עולים באש ומזהמים את האוויר של כולם. בשבת של ראש השנה שריפה שמקורה בכפר חצתה את שמורת מתלול צורים ואיים על בתי תובל והיער המפותח שבו. הסתקרנתי לראות מה יקרה באסיפה מסוג זה.

 הייתי אחד משתי יהודים בפגישה. הצמידו אליי מתורגמן שהסביר קצת את מה נאמר. נדהמתי לראות כ – 150 אנשים גודשים את הספרייה המקומית ואף היו אלה שנאלצו לחזור על עקבותיהם מפאת חוסר המקום. האסיפה התנהלה בשקט וכבוד מופתי. בכפר יש ארבעה מועמדים – כולם אנשי מקצוע חופשיים, צעירים יחסית ואכפתיים. שמענו מילים מאדם שהוביל מהפכה באיכות הסביבה בעיר תמרה, מעבד נמרנה מפורום האזרחים והיה גם פאנל של המועמדים שבו כל אחד הסביר את דעותיו ומדיניותו בעניין איכות הסביבה אם ייבחר. בתום האירוע כל המועמדים חתמו על אמנה שתכליתה לשמור ולקדם את איכות הסביבה בכפר ובסביבתו.

Majd Al Crum

 האם המועמדים מבינים מה באמת נדרש כדי לטפל בבעיות העצומות בתחום איכות הסביבה בכפר? לא בטוח. האם מי שייבחר ייקח את האמנה ברצינות? לא יודע. אך כפי שאחת מפעילות הסביבה בכפר אמרה – “עתה שחתמו על האמנה אוכל לדרוש הגשמה של ההבטחות”.

 מותר לשמור על אופטימיות זהירה. מעולם לא עלה נושא איכות הסביבה על סדר היום הפוליטי בבחירות במקומיות בכפרים הערביים והנה זה קורה. זאת דוגמא של שינוי שבא מלמטה – לא מהפוליטיקאים, הפקידים או האקדמיה אלא מאנשים שנמאס להם ומתארגנים. כל זה בחברה שלא רגילה לקרוא תגר על הנורמות החברתיות.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s