שנה חדשה בפיתוח מנהלים

  שנה חדשה בפיתוח מנהלים                                    1 לינואר, 2015.

 זמן, כסף, שעות עבודה, מרכזי כנסים, יועצים, פולדרים מהודרים, סדנאות, מודלים וציפיות הם רק חלק ממרכיבי פיתוח מנהלים. ארגונים זקוקים למנהיגים שמסוגלים להתמודד עם הפכפכות, חוסר ודאות, מורכבות ודו משמעות או VUCA כפי שזה מכונה; Volatility, Uncertainty, Complexity and Ambiguity. ארגונים משקיעים משאבים לפתח מנהיגים שהם זקוקים להם בדחיפות. ובנוסף הם רוצים גם מנהלים שיטפלו בנושאים יומיומיים כגון קביעת מטרות, סיום מטלות וטיפול באנשים שבאחריותם.

במסע המתמשך שלי ללמוד מה עובד ומה לא ולהעריך מחדש האם מה שאני עושה מתאים לעולם של היום, בראשון לינואר נסעתי לתל אביב לכנס קצר שארגן העמותה לניהול, פיתוח וחקר משאבי אנוש בישראל שנושאו היה “מגמות חדשות ופריצות דרך בפיתוח מנהיגות”.

המושג “פריצות דרך” היה אולי קצת מוגזם אבל הכנס האיר זרקור על המגמות בשטח שמתפתחות בשנים האחרונות.

בינתיים לא פיצחו את הקוד לפיתוח מנהלים מוצלח ואני בספק אם קיים קוד כזה. כדי לעשות סדר מכל המגמות, תסכולים וסתירות שקיימים בתחום, הנה חלק מהתובנות שאספתי בכנס ולאורך השנים:

מודל “יכולות הליבה” כבר לא מתאים. הרעיון שעל חברות להשקיע זמן בזיהוי מגוון של יכולות ליבה שעל כל מנהליהם לשלוט בהן ושאם מנהלים רק יצליחו לשלוט בהן אזי יצרנו מנהיגות, כבר לא עובד. רשימות ארוכות של יכולות ליבה לטיפול הן יותר מדי גנריות ולא מספיק אישיות. יש אולי מקום להתמקד בשתיים או לשלוש הכי חשובות כארגון וכפרט.

עולם ה – VUCA.  האמונה שקיימים כלים או תשובות אשר מחכים למשתתפים בקורסים לפיתוח מנהלים כבר לא רלוונטית. אינני מכיר קורסים שמלמדים כלים בניהול דו-משמעות, מורכבות, חוסר ודאות או הפכפכות. ההתמודדות עם מצבים אלה הוא פרויקט לטווח ארוך, אשר דורש למידה מתמדת, התבוננות וגמישות ולא יכול להסתמך על אימוץ כלי כזה או אחר.

תכנון רב שנתי. קורס בת שישה, שנים עשר או אפילו עשרים מפגשים הוא כנראה לא מספיק ארוך. הילה מקויסיוס מחברת נובה הציגה מודל לתוכנית פיתוח מנהלים שנכנסת כבר לשנתה השלישית. בשנה הראשונה המשתתפים התמקדו בפיתוח חוזקות וחולשות אישיות דרך שיטת מנטורינג ואימון. בשנה השנייה הם עבדו על חיזוק יכולות אישיות כשכל אחד בחר שלוש מודולות מתוך בנק של קורסים בנוסף להשתתפות בסדנת למידה חווייתית בטבע עם ההנהלה הבכירה. בשנה השלישית יתמקדו ב”מיני MBA”  בהובלתם של מנהלים בכירים אשר ילמדו כלים ניהוליים למשל בפיננסים, ניהול תפעול, שיווק ועוד ויישמו את הנלמד באתגרים בלב החברה. עד כה אותם 28 מנהלים משתתפים בתוכנית לאורך שלוש השנים.

Leader 1

ההנהלה הבכירה כשחקן מרכזי. על ההנהלה הבכירה לתמוך באופן פעיל ואף להוביל כל יוזמה של פיתוח מנהלים. תוכניות אפקטיביות מנצלות מנהלים בכירים כמנטורים, מרצים, מתאמי למידה אקטיבית בשטח (action learning) ותומכים. בנוסף, בזמן השתתפות מנהליהם הכפופים בתוכנית, עליהם להגדיר מחדש ציפיות ואחריות כדי לאפשר למנהלים להשתתף.

התאמה אישית. חייבים להשקיע בהפיכת תהליך הלמידה לרלוונטית לכל משתתף. עצם בחירת המשתתפים על ידי הארגון מכיר בפוטנציאל המיוחדת שלהם. לכן, זה לא מקובל אם שלוש מתוך חמישה עשר משתתפים מסכמים ש”עבורי זה לא היה רלוונטי”.

התאמה אישית מתבטאת במגוון צורות כגון שיתוף בקביעת מטרות אישיות, משוב 360 מעלות, עבודה עם המנהל הישיר ובחירה אישית של התוכן היכן שניתן. בתובל אנחנו משבצים משימות ניהוליות בתרגילים התנסותיים לפי המטרה האישית של המנהל המתרגל. אנחנו מקצים זמן להתייעצות עמיתים עם בן\בת זוג – buddy – לאורך הסדנא. כל אלה מהדקים את המשמעות האישית והרלוונטיות של הסימולציות והתהליך.

המנהיגה הגיבורה שהצילה את העולם עזבה. היא כבר לא קיימת בעולם של VUCA. מנהיגות היא תהליך שנבנית עם שותפים, דורשת אדפטיביות ולעיתים ההחלטה של המנהיג עשויה להיות רק המלצה. זה הופך את תוכניות המדף ללא רלוונטיות. על תוכניות פיתוח מנהלים לכלול מנות גדולות של דילמות, דיונים וחשיבה אדפטיבית.

מידה אחת אינה מתאימה לכולם. על כל ארגון לפתח דרכי תכנון, התייעצות ולמידה כדי לעצם את הקורסים לצרכים, ליכולות ואפילו להעדפות של המנהלים המשתתפים, הצוות המארגן והאסטרטגיה של הארגון.

כל זה אינו אומר שמה שנעשה עד היום לא רלוונטי. זה אומר שאולי זה לא היה מספיק.

הנקודות למחשה נשאבו מהמגישים הבאים: שלי גורדון מהבינתחומי, אפי אריאלי מבזק, היועצת שרון מושיוף והילה מקויסיוס מחברת נובה.

 

ריצ’ארד מילקי

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s